Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Arşiv

Tarihi Şahsiyetler

Kağızman'ın kurtuluşunda öne çıkan kahramanlardan Avcı Mahmud.

AVCI MAHMUD

KAĞIZMAN’IN KURTULUŞUNUN DESTANLAŞAN KAHRAMANI AVCI MAHMUD
Avcı Mahmud, bugün Kağızman’da Koman soyadını taşıyan sülaledendir. Sık sık ava gitmesinden, usta bir avcı ve iyi bir nişancı olmasından dolayı “Avcı” lakabı ile ünlenmiştir.
Taşnak Ermenileri, Kağızman ilçe merkezinde ve civar köylerde işkencelere, katliama devam ettiği dönemlerde Kazım Karabekir’e bağlı ordu birliklerinin Kağızman’a yaklaştığını haber aldıktan sonra adeta kaç kişi öldürürsek kârdır, düşüncesiyle çocuk, kadın, yaşlı demeden herkesi öldürmeye gayret göstermişlerdir.
Kağızman şehir merkezinde bulunan ve Taşkışla olarak anılan bugünkü tugayın bulunduğu kışlada askerlerimizle milis kuvvetlerimizin ortak savunmasını kırmaya çalışan Ermeniler, destan örneği bir direniş ile karşılaşmışlardır. Bu büyük direnişi gerçekleştiren yiğitlerden biri de Avcı Mahmud’dur. Çok az sayıda milis ve askerin savunduğu Taşkışla, sayıca ve silahça güçlü olan düşmanın mezarı olur. Attığı hiçbir mermiyi zayi etmez Avcı Mahmud. Her mermi bir düşman demektir… Mermisi bitince çenesinin altından isabet eden bir mermi ile şehadete yükselir Avcı Mahmud ve kanı Taşkışla’nın tavanına o müthiş kahramanın imzasını atar. Yıllarca o hatıra yaşasın diye kan tavandan silinmez.
Ordumuz Kağızman’a ulaştıktan sonra Avcı Mahmud, Taşkışla’nın girişinde defnedilir. Yıllarca burada kalır mezarı. Daha sonraları şehitler mezarlığı yaptırılınca 33. Piyade Alayı’nın o günkü komutanı olan albay, Avcı Mahmud’un mezarını askeri birlik içerisinde mezar bulunmasın düşüncesi ile şehitler mezarlığına nakletmek ister. Gerekli emirleri verir, görevlendirilen askerler ertesi gün sabahın erken saatlerinde geleceklerdir ve o zaman 33. Piyade Alayı olan kışlanın nizamiyesinde bulunan Avcı Mahmud’un mezarını açıp naaşını şehitler mezarlığına nakledeceklerdir. Alay komutanı evine gider, uyur. Rüyasına giren Avcı Mahmud, yattığı yerinden kaldırılmak ve rahatsız edilmek istemediğini söyler albaya. Bu duruma kızdığını ifade eder. Rüyanın etkisiyle ürperen alay komutanı ertesi sabah, alaya gelir. Mezarı açmak ve nakil işini gerçekleştirmek için toplanan görevli askerlere Avcı Mahmud’un mezarını ve çevre düzenlemesini yaptırır. Böylece Avcı Mahmud, ilk gömüldüğü yerde, bu gün Kağızman’daki Meslek Yüksekokulu kampüsü nizamiyesindeki yerinde kalır. Dosta düşmana Bakara Suresi’nin 154. ayetini hatırlatır. “Ve Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin. Hayır, onlar diridirler. Lakin siz bilmezsiniz.”

ALİ RIZA ATAMAN (I.MECLİS MEBUSU)

ALİ RIZA ATAMAN (I.MECLİS MEBUSU)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir