Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Arşiv

Şairler – Yazarlar

Bican Veysel YILDIZ
bvy-foto
30 Ocak 1963’te Kars’ın Kağızman ilçesinde doğdu. İlkokulu ve liseyi Kağızman’da bitirdi. A.Ü. Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nde öğrenim gördü. Erzurum ve İstanbul’da edebiyat ve Türkçe öğretmenliği yaptı.
İlkokul üçüncü sınıftayken ilk şiirini yazdı. Düz yazı çalışmalarına ise lise yıllarında başladı. Değişik dergi ve gazetelerde yazar, yayın yönetmeni ve sanat danışmanı olarak görev aldı. Mina, Aktif Test ve Aktif Eğitim dergilerinin kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini yaptı.
Bazı şiirleri bestelendi.
Çeşitli televizyon ve radyo programlarına; konferans, seminer ve panele konuşmacı olarak katıldı.
Anadolu’da altmışa yakın okula kitaplık ve kütüphane kurdu.
Yayımlanmış kitapları:
Damlalar Şiir-1984), Kağızmanlı Cemal Hoca – Hayatı, Sanatı ve Şiirleri (Halk Edebiyatı Araştırması-1985), Hikâye-i Heft Peyker (Osmanlıca’dan Yeni Yazıya Aktarma-1990), Türkçe Anadolu Lisesi Hazırlık (1997), Türkçe 6 Anadolu Lisesi Temellendirme (1998), Türkçe-7 Anadolu Lisesi Önhazırlık (1998), Sınava Doğru Türkçe 8 (LGS Hazırlık 1999), Sınava Doğru Türkçe 7 (LGS Hazırlık 2000), Sınava Doğru Türkçe 6 (LGS Hazırlık 2000), Öğretmen Şiirleri (Antoloji 2003), Anne Şiirleri Güldestesi (Antoloji 2005), Yağmur Hatıraları (Genç Yazarlar Yetiştirme Proje Uygulaması 2008), Yaz Kurslarında Bilgiyi Bilince Dönüştürme Etkinlikleri Seti (2007), Öğretmen Bilgi Bankası (CD – 2007)

Metin TURAN
METİN TURAN
1966 Kağızman doğumlu olan Metin Turan, Kağızmanlı büyük şair ve alim Camuşlulu Cemal Hoca’nın torunudur. İlk öyküsü 1981 yılında yayımlandı. Ürünleri, Yazko Somut, Oluşum, Günümüzde Kitaplar, Yeni Sanat, Sanat Rehberi, Yeni Şiir, Varlık, Cumhuriyet Kitap, İmece, Özgür Gelecek, Damar, Berfin Bahar, Edebiyat ve Eleştiri, Folklor, Türk Folkloru, ODTÜ Halkbilim, Littera, Kül Öykü, Kebikeç gibi dergilerde yayımlandı. İmece ve yeni Şiir dergilerine yayın koordinatörü, Sanat Hareketi, Promete, Sendika, Anadolu Ekini, Ürün, Mecaz ve Praksis dergilerine sahip sıfatıyla katkıda bulundu. 1994 yılından bu yana folklor/edebiyat dergisinin yayın yönetmenliğini yürütüyor.
“O Şehr-i Edirne” adlı şiiriyle 2003 yılı Makedonya Cumhuriyeti, Çalıklı Bahar Şenlikleri Türk Dünyası Şiir Birincilik Ödülü’nü, Suları Islatan Mecnun kitabıyla da 2004 yılı Ruşen Hakkı Şiir Birincilik Ödülü’nü kazandı.
Şiirleri; Almanca, Lehçe, Romence, Ukraynaca ve Rusça’ya çevrildi. Suları Islatan Mecnun, 2005 yılı içerisinde Ukrayna ve Azerbeycan’da da, o ülke dillerine çevrilerek yayımlandı.
Kağızmanlı Cemal Hoca, Ozanlık Gelenekleri ve Türk Saz Şiiri, Aşık Veysel, Kul Himmet, Türk Halk Edebiyatı yayımlanmış kitaplarından kimileridir.

Sait_Kucuk
Aşık Miskini (Sait Küçük)
1964’te Kağızman’da doğdu. Asıl adı Sait Küçük’tür. İlk ve orta öğrenimini Kağızman’da yüksek öğrenimini ise Kars’ta tamamladı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümünü bitirdi.
Kuzeydoğu Anadolu aşıklık geleneği ve şiiriyle büyüdü. Şiir yazmaya ve bağlama çalmaya ortaokul yıllarında başladı. İlk serbest şiiri 1984 yılında Milliyet Sanat dergisinde yayımlanarak “Genç Şairler Antolojisi”‘nde yer aldı. Sadık Miskini mahlasıyla Folklor, Edebiyat, Nefes, Cem, Türk Edebiyatı, Aşık Veysel dergilerinde halk şiirleri yayınlandı. Ayrıca çeşitli sanatçılar tarafından bestelenip söylenen şiirleri/türküleri Arif Sağ, Songül Karlı, Seher Dilovan, İsmail Özden gibi sanatçılar tarafından okunarak geniş çevrelerde duyuldu.
Şiirle olan ilgisinin yanında yöre türkülerinin derlenmesi, yöre aşıklarının eserlerinin başka kaynaklara aktarılması gibi çalışmalarda da bulunmaktadır.Kağızman folklor derneğinin kurucularından ve başkanlarından olan Sait Küçük “folklor derneğinin sesi” isimli bir gazete çıkardı.
Daha çok heceyle yazdığı şiirlerle bilinen Miskini, bunun yanında divan şiiri, serbest şiir gibi öteki türleriyle de ilgilenmekte ve yazmaktadır. Ayrıca her şeyi ile Kağızman’ı anlatan “Kağızmana Ismarladım Nar Gele” isimli kitabı hazırlayan üç kişiden birisidir Miskini. Evli ve iki çocuk babası olan miskini halen Kağızman’da yaşamaktadır.

Sabiha Ateş ALPAT
Sabiha_Ates_Alpat
Yazar Sabiha Ateş Alpat, Kağızmanlı Ateşyenler sülalesinden Şair Mennanî’ (Yemen Dede Ateş)nin kızıdır. 1964 yılında Digor ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Digor ve Kağızman’da tamamlayan yazar 1980 İhtilali’nden önce, ülkede ve özellikle doğuda olan karmaşa nedeniyle ailesiyle Kocaeli’ye yerleşti.
Kocaeli’de çalışma hayatına atılan Alpat 18-20 yaşlarında işten ayrılarak İslamî ilimleri tahsil etmeye başladı. Usul derslerinin yanında Arapça öğrendi. Şiir ve edebiyata merakı, halk şairi olan babası Yemen Dede Ateş (Mennani) vesilesiyle oldu. İlk olarak “Ana Yüreği” adlı romanını yazar. Çok beğenilir ve arkası gelir.
2006’da Kocaeli Zamanın Zeynebi Duyarlı Hanımlar Sosyal Yardımlaşma Derneği’ni kurdu.
Kocaeli ‘de yerel bir radyoda program yapımcılığı ve sunuculuğunu yapmaktadır.
Bir müdddet Özgün İrade, Özgün iradenin Aile eki ve Genç Birikim dergilerinde yazıları yayımlandı…
Kağızman’dan evli ve İzmit’te ikamet eden yazar, çalışmalarına devam etmektedir.
Yazarın yayınlanmış Kitapları: Ana Yüreği, Ölüm Çiçekleri, Zamanın Zeynebi, Sarsılmadan Uyanmak, Kardeş Kurşunu, Yozlaşmış Duygular, Güneş Doğudan Doğar, Evladımı Geri Verin, Modernizmin Kurbanları, Sılaya Hasret, Kur’an’ın Gölgesinde, Zulum Yağdı Burası Irak

13708Faik BULUT
1950 yılında Kağızman’da doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü öğrencisiyken okulu terk etti. 1972’de Suriye üzerinden Lübnan’daki Filistin Kurtuluş Örgütü kamplarına katıldı. İsrail askerlerinin bir operasyonuyla yaralı olarak ele geçirilip tutuklandı. İsrail’in FKÖ kampına yönelik 1973 operasyonu sırasında kampta beş kurşunla yaralandı ve sağ olarak ele geçirildi. MOSSAD tarafından 20 gün sorgulandıktan sonra İsrail yargı organları tarafından hapis cezasına çarptırıldı. 1980’e kadar ceza evinde kaldı. İsrail’de 7 yıl 2 ay tutuklu kaldı. Yazar olarak hayatını sürdürüyor.
Ortadoğu konusunda önemli bir isim olan Faik Bulut, birçok televizyon programına konuşmacı olarak katılmaktadır.
Eserlerinden bazıları: Filistin Rüyası, İsrail Zindanlarında 7 Yıl, Arafat’ı Kızdıran Sürpriz Karşılaşma, Cengiz Çandar’ın Gerçek Yüzü

Hikmet AKSU (Ozan Cemalî)HİKMET AKSU
1949’da Kağızman’ın Kötek nahiyesinde doğdu. 1972 yılından başlayarak otuz üç yıl öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Şiire merakı ortaokul yıllarında başlar. Ozan tarzı şiirlerinde Cemali mahlasını kullanmaktadır. Şiir ve düz yazılarında köy, doğa, ekmek, emek, hayat ve aşk temalarını işledi. Bir dönem Kağızman FM rodyosunda Gönülden Damlalar programını hazırlayıp sundu.
Şiirleri, öyküleri, makaleleri yerel gazetelerde, radyoda, İstanbul’da yayın hayatını sürdüren Serhat Kültür Dergisi ve Siyasal Birikim gazetesinde yayınlanmaktadır. Birçok şiiri bestelenmiştir.
İlk şiir kitabı Kalp Sızıntısı 2005’te yayımlandı. Yayınlanmış eserlerinden bazıları: Kelebeklerin Prensi, Çocukluk Yılları, Yılan ile Kurbağa, Gümüş Süpürge, Küçük Kulaklı Oğlak, Can Kırıkları, Kalp Sızıntısı, Karlar Yağıyor Gözlerime, Dil Okudu Kalem Yazdı, Kalp Sızıntısı, Çiy Taneleri, Gümüş Süpürge, Kelebekler Prensi, Küçük Kulaklı Oğlak, Yılan İle Kurbağa, Çocukluk Yılları

Serkan GÜNEŞSERKAN GÜNEŞ
1986’da Kağızman’da doğdu. İlkokul ve liseyi Kağızman’da okudu. Eskişehir A.Ü. Sosyal Bilimler Bölümü’nü bitirdi. Erzurum’un Tekman ilçesi ve Kağızman’ın Kuloğlu köyünde öğretmenlik yaptı.
2003’te katıldığı şiir yarışmasında İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ’tan teşekkür belgesi aldı. 2013’te Ankara Empati Sanat ve Gösteri Merkezi şiir okuma yarışmasında 2. oldu.
Uzun yıllar halk oyunları da oynayan Serkan Güneş, Ankara Beyaz Düşler özel tiyatrosunda çalışmakta. Ayrıca Deniz Yıldızı, Unutma Beni, Rüzgarlı Sokak, Behzat Ç., Hıyanet Sarmalı adlı dizilerde oynamıştır. Şiir, dram, oyunculuk, mankenlik, üflemeli çalgılar ve saz eğitimi almıştır.
Şiirlerini lirik, epik pastoral, serbest şiirler, yer yer halk diliyle, yedili ve sekizli hece vezniyle mani tadında imgeli süslemelerle yazıyor.
Güneşin Batışı isimli 2009’da yayınlanmış bir kitabı vardır.

7 Yorum Şairler – Yazarlar

 • Hüseyin Çiftçi demiş ki:

  Kağızmanlıyız

  Üç yirmi altmışlık delikanlıyız
  Ne ova ne yayla ne de dağlıyız
  Gönülden sımsıkı her dem bağlıyız
  Sevmişiz bir kere Kağızmanlıyız.

  Sevdayla yoğrulmuş toprağım benim
  Sevgidir işimiz hiç yoktur kinim
  İnsanı insanca sev diyor dinim
  Aşık HIFZI ile Kağızmanlıyız.

  Yaratmış Yaradan maharet vermiş
  Aramış dostluğu Hak yolda bulmuş
  Türküler söyleyip destanlar yazmış
  CEMAL HOCA ile Kağızmanlıyız.

  Şahların şahıdır YUSUF SEZAİ
  Görmedi ömründe bir an sefayı
  Çileyle yoğruldu çekti cefayı
  HALİS ÇETİN ile Kağızmanlıyız.

  Tütya süsen kokar menevşe açar
  Bingöl’den Hazar’a durmadan akar
  Aras boylarında türküler yakar
  MUSTAFA TURAN’la Kağızmanlıyız.

  Seherde öterken İshak kuşları
  Gözümden dökülen gurbet yaşları
  SAMİHİ YETİMİ cümle dostları
  Gurbette özleriz Kağızmanlıyız.

  İğde çiçeğiyle gelir kokusu
  Türk Kürt Acem birhoş dokusu
  Elinde sazları aşık ordusu
  GÜLDEREN LEMİNLE Kağızmanlıyız.

  Sazıyla sözüyle Usta MİSKİNİ
  Gönlümde dostlukla almış yerini
  Ekmeye katınca alın terini
  Tadına doyulmaz Kağızmanlıyız.

  Aşıklar sultanı bir destan HIFZI
  Ezelden rahmetle yazılmış yazgı
  Sağ yanı toprakta atmıyor nabzı
  SEFİL BAYKUŞ İLE Kağızmanlıyız.

  Hepsi bu kadar mı daha neler var
  Silahsız mermisiz sözle vurdular
  Atan damarımda güzel adın var
  Saymakla bitermi Kağızmanlıyız.

  Hüseyin gurbette özler sizleri
  Yağmur gbi yaşı döker gözleri
  Bilseniz kalbimde saklı gizleri
  HİCABİ MESULİ Kağızmanlıyız.

  Hüseyin Çiftçi

 • Hüseyin Çiftçi demiş ki:

  Turnaların Göçe Durdu Kağızman.

  Turnaların Göçe Durdu Kağızman ( Şiirin Başlığı Vahdettin Yılmaz’ın bir yazısından alıntıdır)

  Bağlar gazel olmuş sararmış yaprak
  Biçilmiş tarlalar kurumuş toprak
  Yar selam yollasa selamın alsak
  Turnaların göçe durmuş Kağızman.

  Çırpılmış cevizler çekilmiş köme
  Allahın seversen yazsan bir name
  Boşuna gamlanıp unuttu deme
  Pestili cevizi güzel Kağızman

  Uzun elma heveng olmuş dalında
  Nazlanan güzeller hala yadımda
  Gözüm kaldı bilsen yar yanağında
  Armudu elması güzel Kağızman.

  Yanınca tandırlar dumanı tüter
  Baharda menevşe tütüya biter
  Gagala ekmeğin kokusu yeter
  Ketesi çöreği güzel Kağızman.

  Yetişmiş dutların gelmiş dutkuşu
  Toprakkale kümbet diktir yokuşu
  İlk heyecan maral yarin bakışı
  Unutulmaz bir hoş olur Kağızman.

  Dutları sallarlar sabahtan erken
  Kaynar kazanlarda şire kaynarken
  Tahta kaşık kevgir sıra beklerken
  Cevizli haşılın güzel Kağızman.

  İğde çiçek açmış gelir kokusu
  Beste beste gezer dilde türküsü
  Aşıkların bu beldeye tutkusu
  Bitmez söyler bir hoş olur Kağızman.

  Ağaçların gelin olur bezenir
  Arıların binbir çiçek gezinir
  Bu hasretlik elbet bir gün çözülür
  Bal peteğin bir hoş olur Kağızman.

  Ne kadar güzeldir birbilsen yazı
  Kızların bağlarda çekilmez nazı
  Barbaşını çeksem alsam o hazzı
  Düğünü bayramı güzel Kağızman.

  Eser bad-ı sabah hoştur havası
  Gözler hurma saçlar gece karası
  Gözü çıksın garip gurbet burası
  Hasretinde bir hoş olur Kağızman.

  Değirmen misali başım döndürür
  Buz gibi suların ateş söndürür
  Korkarım ki bu dert beni öldürür
  Özleminde bir hoş olur Kağızman.

  Baharı çok güzel kışı çok serttir
  Göç verdi memleket bu bana derttir
  Aslını unutan elbet namerttir
  Vefalı insanın güzel Kağızman.

  Deli deli akar çağlar Aras’ın
  Ey olmaz yarama merhem vurasın
  Bana yar olmadın kime yaransın
  Sevdan ile başım hoştur Kağızman.

  Kötektir nahiyen altmış üç köyün
  Kuzular meleşir doğurmuş koyun
  Terçuvan’dan gelir buz gibi suyun
  Koyunu kuzusu güzel Kağızman.

  Kimler geldi geçti kimler buradan
  Yaratmış överek ulu Yaradan
  Vadesi geleni alır sıradan
  Hüseyinim vadem sende Kağızman.

  Hüseyin Çiftçi 02-11-2008

 • Hüseyin Çiftçi demiş ki:

  Kuyruk Sallama

  Nemli gözler ile bakma peşimden
  Mahsustan üzülüp kara bağlama
  Bilirim memnunsun bu gidişimden
  Yalandan ah vahla kuyruk sallama.

  Dönüpte baksana rezil haline
  Revamıydı girdin sen vebalime
  Umarım Allahdan ol lime lime
  Yalandan ah vahla kuyruk sallama.

  Uzaktan bakıpta boyun büküşün
  Ellerin koynunda yere çöküşün
  Yıllarca sürsede geri dönüşün
  Beklerim deyipte kuyruk sallama.

  Son ömrümde bana ne yazık ettin
  Varolan derdime ne dertler kattın
  Mübarek sevgimi bir pula sattın
  Yeminin boşuna kuyruk sallama.

  Sen dengini buldun benden uzaksın
  Mazlumun ahını kapan tuzaksın
  Niyazım mevladan senide yaksın
  Gayretin boşuna kuyruk sallama.

  Açtığın yarayı sardı Hüseyin
  Kıymeti kalmadı artık birşeyin
  Sen gibi soysuza daha ne deyim
  Defol git başımdan kuyruk sallama.

 • Serkan GÜNEŞ demiş ki:

  Cennet Sensin Kağızman…

  Yeşil yeşil bağlarınla
  Arşa çıkmış dağlarınla
  Buzdan soğuk sularınla
  Cennet sensin Kağızman

  Türlü türlü meyvelerle
  Bağ bostan gezmelerle
  Çayır çimen ezmelerle
  Cennet sensin Kağızman

  Bayramlarda seyranlarda
  Kolu komşu gezmelerde
  Yeyip içip eğlenmede
  Cennet sensin Kağızman

  İshak kuşunun sesleriyle
  Baykuşun gözleriyle
  Tutkuşunun renkleriyle
  Cennet sensin Kağızman

  Geleneğinle göreneğinle
  Okuyanınla yazanınla
  Kazma kürek kazanınla
  Cennet sensin Kağızman

  Kağızman’a ısmarladım türkünle
  Recep Hıfzı gibi şairlerinle
  Sefil Baykuş gibi eserlerinle
  Cennet sensin Kağızman…

  Serkan Güneş

 • Hikmet Yaşin (1941 Kağızman doğumlu kağızmanlı) demiş ki:

  KOPMASIN

  Kağızmanlı,
  çiçek bastı elmaların dalları
  çeşit çeşit kokuyor
  has bahçenin karanfilleri.
  Kağızmanlı çocuk,
  ayağı çarıksız, kuzu güder baharda güzde
  elinde bir parça ekmek, katık ne gezer
  ağzında aynı marşla okula gider,
  ‘Kağızman dağlarında çiçekler açar’
  Gökyüzünde turnalar, sesi gelir, Aras çağlar
  al yeşil giysili, serpilmiş oğlanlar kızlar
  tarlada taş toplar, ağızlarda türküler
  ‘Kağızman’a ısmarladın nar gele nar gele’
  Kimi gurbette kimi evde, Kağızmanlı babalar,
  dut silkeler, yanlarında yaşmaklı analar,
  bağlarda kazanları kurdu, başladı kaynatmalar
  döküldü kömeler, pestiller, içlerinde ceviz
  biz Kağızmanlılar maharetli ve seveceniz.
  Kış bastı, atlar süslenmiş, hazır kızaklar
  lapa lapa yağan kar, çiçekleri gizler
  üstlerinde keklikler, kıskansın kayalıklar
  al canını yanına geç Aras’tan
  haydi Kağızmanlı,
  baş gösterdi kardelenler,
  toplama ellerine
  sar kollarını yanındaki yarinin incecik beline
  iki dörtlük de Kağızmanlı Hıfzı’dan
  inlesin dağlar,
  vur sazın teline teline

  Hikmet Yaşin
  23 Mart 2005
  Buca

 • Hikmet Yaşin (1941 Kağızman doğumlu kağızmanlı) demiş ki:

  UNUTAMAM SENİ

  Yetinemiyorum düşlerime girmenle
  Nasılsın kimler gezinmekte hasbahçende
  Karanfillerin kokusu aynı mı, ya koklayanlar
  Kiminle, neredeler o günkü çocuklar
  Hadi sen söyle, dutların aynı mı bağlarında
  Türkülerin var mı, sevenlerin dudaklarında
  Suların aynı mı, yarpuz kokulu pınarlarında
  Elli yıl öncesi gibi kal hatıralarımda
  Ben sana küsmedim, inan bitmez sevdam
  Senden uzak kalışım, özgür yaşam kavgam
  Bilsen nedenli özlemişim çiçeklerini
  seni görmeden kapatmam gözlerimi
  Kağızman’ım.

  Hikmet Yaşin

  25 Haziran 2007
  K.Yalı-İst.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir