Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Arşiv

Şairler – Yazarlar

Bican Veysel YILDIZ
bvy-foto
30 Ocak 1963’te Kars’ın Kağızman ilçesinde doğdu. İlkokulu ve liseyi Kağızman’da bitirdi. A.Ü. Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nde öğrenim gördü. Erzurum ve İstanbul’da edebiyat ve Türkçe öğretmenliği yaptı.
İlkokul üçüncü sınıftayken ilk şiirini yazdı. Düz yazı çalışmalarına ise lise yıllarında başladı. Değişik dergi ve gazetelerde yazar, yayın yönetmeni ve sanat danışmanı olarak görev aldı. Mina, Aktif Test ve Aktif Eğitim dergilerinin kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini yaptı.
Bazı şiirleri bestelendi.
Çeşitli televizyon ve radyo programlarına; konferans, seminer ve panele konuşmacı olarak katıldı.
Anadolu’da altmışa yakın okula kitaplık ve kütüphane kurdu.
Yayımlanmış kitapları:
Damlalar Şiir-1984), Kağızmanlı Cemal Hoca – Hayatı, Sanatı ve Şiirleri (Halk Edebiyatı Araştırması-1985), Hikâye-i Heft Peyker (Osmanlıca’dan Yeni Yazıya Aktarma-1990), Türkçe Anadolu Lisesi Hazırlık (1997), Türkçe 6 Anadolu Lisesi Temellendirme (1998), Türkçe-7 Anadolu Lisesi Önhazırlık (1998), Sınava Doğru Türkçe 8 (LGS Hazırlık 1999), Sınava Doğru Türkçe 7 (LGS Hazırlık 2000), Sınava Doğru Türkçe 6 (LGS Hazırlık 2000), Öğretmen Şiirleri (Antoloji 2003), Anne Şiirleri Güldestesi (Antoloji 2005), Yağmur Hatıraları (Genç Yazarlar Yetiştirme Proje Uygulaması 2008), Yaz Kurslarında Bilgiyi Bilince Dönüştürme Etkinlikleri Seti (2007), Öğretmen Bilgi Bankası (CD – 2007)

Metin TURAN
METİN TURAN
1966 Kağızman doğumlu olan Metin Turan, Kağızmanlı büyük şair ve alim Camuşlulu Cemal Hoca’nın torunudur. İlk öyküsü 1981 yılında yayımlandı. Ürünleri, Yazko Somut, Oluşum, Günümüzde Kitaplar, Yeni Sanat, Sanat Rehberi, Yeni Şiir, Varlık, Cumhuriyet Kitap, İmece, Özgür Gelecek, Damar, Berfin Bahar, Edebiyat ve Eleştiri, Folklor, Türk Folkloru, ODTÜ Halkbilim, Littera, Kül Öykü, Kebikeç gibi dergilerde yayımlandı. İmece ve yeni Şiir dergilerine yayın koordinatörü, Sanat Hareketi, Promete, Sendika, Anadolu Ekini, Ürün, Mecaz ve Praksis dergilerine sahip sıfatıyla katkıda bulundu. 1994 yılından bu yana folklor/edebiyat dergisinin yayın yönetmenliğini yürütüyor.
“O Şehr-i Edirne” adlı şiiriyle 2003 yılı Makedonya Cumhuriyeti, Çalıklı Bahar Şenlikleri Türk Dünyası Şiir Birincilik Ödülü’nü, Suları Islatan Mecnun kitabıyla da 2004 yılı Ruşen Hakkı Şiir Birincilik Ödülü’nü kazandı.
Şiirleri; Almanca, Lehçe, Romence, Ukraynaca ve Rusça’ya çevrildi. Suları Islatan Mecnun, 2005 yılı içerisinde Ukrayna ve Azerbeycan’da da, o ülke dillerine çevrilerek yayımlandı.
Kağızmanlı Cemal Hoca, Ozanlık Gelenekleri ve Türk Saz Şiiri, Aşık Veysel, Kul Himmet, Türk Halk Edebiyatı yayımlanmış kitaplarından kimileridir.

Sait_Kucuk
Aşık Miskini (Sait Küçük)
1964’te Kağızman’da doğdu. Asıl adı Sait Küçük’tür. İlk ve orta öğrenimini Kağızman’da yüksek öğrenimini ise Kars’ta tamamladı. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümünü bitirdi.
Kuzeydoğu Anadolu aşıklık geleneği ve şiiriyle büyüdü. Şiir yazmaya ve bağlama çalmaya ortaokul yıllarında başladı. İlk serbest şiiri 1984 yılında Milliyet Sanat dergisinde yayımlanarak “Genç Şairler Antolojisi”‘nde yer aldı. Sadık Miskini mahlasıyla Folklor, Edebiyat, Nefes, Cem, Türk Edebiyatı, Aşık Veysel dergilerinde halk şiirleri yayınlandı. Ayrıca çeşitli sanatçılar tarafından bestelenip söylenen şiirleri/türküleri Arif Sağ, Songül Karlı, Seher Dilovan, İsmail Özden gibi sanatçılar tarafından okunarak geniş çevrelerde duyuldu.
Şiirle olan ilgisinin yanında yöre türkülerinin derlenmesi, yöre aşıklarının eserlerinin başka kaynaklara aktarılması gibi çalışmalarda da bulunmaktadır.Kağızman folklor derneğinin kurucularından ve başkanlarından olan Sait Küçük “folklor derneğinin sesi” isimli bir gazete çıkardı.
Daha çok heceyle yazdığı şiirlerle bilinen Miskini, bunun yanında divan şiiri, serbest şiir gibi öteki türleriyle de ilgilenmekte ve yazmaktadır. Ayrıca her şeyi ile Kağızman’ı anlatan “Kağızmana Ismarladım Nar Gele” isimli kitabı hazırlayan üç kişiden birisidir Miskini. Evli ve iki çocuk babası olan miskini halen Kağızman’da yaşamaktadır.

Sabiha Ateş ALPAT
Sabiha_Ates_Alpat
Yazar Sabiha Ateş Alpat, Kağızmanlı Ateşyenler sülalesinden Şair Mennanî’ (Yemen Dede Ateş)nin kızıdır. 1964 yılında Digor ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Digor ve Kağızman’da tamamlayan yazar 1980 İhtilali’nden önce, ülkede ve özellikle doğuda olan karmaşa nedeniyle ailesiyle Kocaeli’ye yerleşti.
Kocaeli’de çalışma hayatına atılan Alpat 18-20 yaşlarında işten ayrılarak İslamî ilimleri tahsil etmeye başladı. Usul derslerinin yanında Arapça öğrendi. Şiir ve edebiyata merakı, halk şairi olan babası Yemen Dede Ateş (Mennani) vesilesiyle oldu. İlk olarak “Ana Yüreği” adlı romanını yazar. Çok beğenilir ve arkası gelir.
2006’da Kocaeli Zamanın Zeynebi Duyarlı Hanımlar Sosyal Yardımlaşma Derneği’ni kurdu.
Kocaeli ‘de yerel bir radyoda program yapımcılığı ve sunuculuğunu yapmaktadır.
Bir müdddet Özgün İrade, Özgün iradenin Aile eki ve Genç Birikim dergilerinde yazıları yayımlandı…
Kağızman’dan evli ve İzmit’te ikamet eden yazar, çalışmalarına devam etmektedir.
Yazarın yayınlanmış Kitapları: Ana Yüreği, Ölüm Çiçekleri, Zamanın Zeynebi, Sarsılmadan Uyanmak, Kardeş Kurşunu, Yozlaşmış Duygular, Güneş Doğudan Doğar, Evladımı Geri Verin, Modernizmin Kurbanları, Sılaya Hasret, Kur’an’ın Gölgesinde, Zulum Yağdı Burası Irak

13708Faik BULUT
1950 yılında Kağızman’da doğdu. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü öğrencisiyken okulu terk etti. 1972’de Suriye üzerinden Lübnan’daki Filistin Kurtuluş Örgütü kamplarına katıldı. İsrail askerlerinin bir operasyonuyla yaralı olarak ele geçirilip tutuklandı. İsrail’in FKÖ kampına yönelik 1973 operasyonu sırasında kampta beş kurşunla yaralandı ve sağ olarak ele geçirildi. MOSSAD tarafından 20 gün sorgulandıktan sonra İsrail yargı organları tarafından hapis cezasına çarptırıldı. 1980’e kadar ceza evinde kaldı. İsrail’de 7 yıl 2 ay tutuklu kaldı. Yazar olarak hayatını sürdürüyor.
Ortadoğu konusunda önemli bir isim olan Faik Bulut, birçok televizyon programına konuşmacı olarak katılmaktadır.
Eserlerinden bazıları: Filistin Rüyası, İsrail Zindanlarında 7 Yıl, Arafat’ı Kızdıran Sürpriz Karşılaşma, Cengiz Çandar’ın Gerçek Yüzü

Hikmet AKSU (Ozan Cemalî)HİKMET AKSU
1949’da Kağızman’ın Kötek nahiyesinde doğdu. 1972 yılından başlayarak otuz üç yıl öğretmenlik ve idarecilik yaptı. Şiire merakı ortaokul yıllarında başlar. Ozan tarzı şiirlerinde Cemali mahlasını kullanmaktadır. Şiir ve düz yazılarında köy, doğa, ekmek, emek, hayat ve aşk temalarını işledi. Bir dönem Kağızman FM rodyosunda Gönülden Damlalar programını hazırlayıp sundu.
Şiirleri, öyküleri, makaleleri yerel gazetelerde, radyoda, İstanbul’da yayın hayatını sürdüren Serhat Kültür Dergisi ve Siyasal Birikim gazetesinde yayınlanmaktadır. Birçok şiiri bestelenmiştir.
İlk şiir kitabı Kalp Sızıntısı 2005’te yayımlandı. Yayınlanmış eserlerinden bazıları: Kelebeklerin Prensi, Çocukluk Yılları, Yılan ile Kurbağa, Gümüş Süpürge, Küçük Kulaklı Oğlak, Can Kırıkları, Kalp Sızıntısı, Karlar Yağıyor Gözlerime, Dil Okudu Kalem Yazdı, Kalp Sızıntısı, Çiy Taneleri, Gümüş Süpürge, Kelebekler Prensi, Küçük Kulaklı Oğlak, Yılan İle Kurbağa, Çocukluk Yılları

Serkan GÜNEŞSERKAN GÜNEŞ
1986’da Kağızman’da doğdu. İlkokul ve liseyi Kağızman’da okudu. Eskişehir A.Ü. Sosyal Bilimler Bölümü’nü bitirdi. Erzurum’un Tekman ilçesi ve Kağızman’ın Kuloğlu köyünde öğretmenlik yaptı.
2003’te katıldığı şiir yarışmasında İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ’tan teşekkür belgesi aldı. 2013’te Ankara Empati Sanat ve Gösteri Merkezi şiir okuma yarışmasında 2. oldu.
Uzun yıllar halk oyunları da oynayan Serkan Güneş, Ankara Beyaz Düşler özel tiyatrosunda çalışmakta. Ayrıca Deniz Yıldızı, Unutma Beni, Rüzgarlı Sokak, Behzat Ç., Hıyanet Sarmalı adlı dizilerde oynamıştır. Şiir, dram, oyunculuk, mankenlik, üflemeli çalgılar ve saz eğitimi almıştır.
Şiirlerini lirik, epik pastoral, serbest şiirler, yer yer halk diliyle, yedili ve sekizli hece vezniyle mani tadında imgeli süslemelerle yazıyor.
Güneşin Batışı isimli 2009’da yayınlanmış bir kitabı vardır.

7 Yorum Şairler – Yazarlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir