Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Arşiv

KAĞIZMANLI HIFZI’YI ANMA PROGRAMI


Kağızman’ı işgal eden Rus birliklerinin Kurtuluş Savaşı yıllarında geri çekildiği dönemde şehit edilişinin 99. yıl dönümünde büyük ozan Kağızmanlı Hıfzı’yı İstanbul ve Kağızman’da yapılacak iki ayrı programla anıyoruz.

1893 yılında Kağızman’da doğmuş, küçük yaşlardan itibaren çok ustaca şiirler söylemiş ve özellikle Sefil Baykuş ağıtı ile edebiyatımızda çok önemli bir yer edinmiş olan Kağızmanlı Hıfzı’yı ölüm yıl dönümünde iki ayrı törenle anıyoruz. Kağızman’ı işgal eden Rusların Kurtuluş Savaşı yıllarında geri çekildiği dönemde 8 Nisan 1918 günü yaralanan ve 9 Nisan 1918’de şehit düşen büyük ozan Kağızmanlı Hıfzı’yı şehit edilişinin 99. yıl dönümünde İstanbul ve Kağızman’da yapılacak iki ayrı programla anacağız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin işbirliğiyle hazırlanan ilk anma programı 5 Mart 2017 Pazar günü saat 14.30’da İstanbul Fatih’teki Ali Emiri Kültür Merkezi salonunda yapılacak.

Programda halk müziği sanatçısı, halk edebiyatı araştırmacısı ve MESAM Yönetim Kurulu Üyesi Recep Ergül, gazetemizin genel yayın yönetmeni gazeteci yazar Bican Veysel Yıldız ve halk edebiyatı araştırmacısı gazeteci yazar Ahmet Özdemir tarafından Hıfzı’nın hayatı, sanatı, kişiliği ve şiirlerinin Türk edebiyatındaki yeri anlatılacak.
Kağızmanlı ozanlar Mahmut Işık, Mustafa Aladağ ve Mahmut Kağızmanlı tarafından Hıfzı’nın türküleri söylenecek. Recep Ergül de kendi bestelediği Hıfzı türkülerini yorumlayacak.

5 Mart 2017 Pazar günü İstanbul Fatih’teki Ali Emiri Kültür Merkezi salonunda yapılacak KAĞIZMANLI HIFZI’YI ANMA PROGRAMI’na Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN da teşrif edecekler. Bakan Arslan, davetlilere Hıfzı ve Kağızman ile ilgili duygu ve düşüncelerini anlatan bir selamlama konuşması yapacak.

Programa Kağızman Belediye Başkanı Nevzat Yıldız, Kağızman Kaymakamı Ercan Öter de katılacaklar ve birer selamlama konuşması yapacaklar.
Programa İstanbul’da yaşayan Kağızmanlılar dışında her şehirden Kağızmanlılar davet edildi. Tüm hemşerilerimizin katılımı bekleniyor.

İkinci program, 9 Nisan 1918’de şehit düşen Kağızmanlı Hıfzı’nın şehit edildiği günün yıl dönümünde 9 Nisan 2017 Pazar günü, protokol ve katılımcıların Kağızman Şehitler Mezarlığı’nda Hıfzı’nın kabrini ziyaretinin ardından saat 14.00’te Kağızman Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda yapılacak.
Kağızman’daki programda Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Bican Veysel Yıldız ve halk edebiyatı araştırmacısı Sait Küçük tarafından Hıfzı’nın hayatı, sanatı ve kişiliği anlatılacak. Ardından Kağızmanlı ozanlar Mahmut Işık, Mustafa Aladağ, Mahmut Kağızmanlı ve Turgut Turani tarafından Hıfzı’nın türküleri söylenecek. Fahrettin Çolak, Hıfzı türkülerini seslendirecek. Ayrıca Kağızmanlı şairler Cemil Dur, Hüseyin Çiftçi, Hikmet Aksu, Abdurrahman Tepe, Yaşar Kırlı, Rafet Yalçın, Emre Durdi, Mustafa Balta, Mehmet Tekbaşoğlu birer şiir okuyacaklar.
Programda Kağızman Kaymakamı Ercan Öter ve Kağızman Belediye Başkanı Nevzat Yıldız birer konuşma yapacaklar. Programda Hıfzı’nın torunlarından Kağızman İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Bayşar’ın da büyük şairin ailesinden biri olarak bir konuşma yapması bekleniyor.

Ali Emiri Kültür Merkezi’ne Metro ile gidilebiliyor. Metro ile gelecek olanların Fatih-Emniyet durağında inmeleri gerekiyor.

5 Yorum KAĞIZMANLI HIFZI’YI ANMA PROGRAMI

 • ismet horadik Antalya kepez mhp teşkilatı yönetim kurulu. . demiş ki:

  hocam sizi kutluyorum. Tüm hemşerilerimi Selam ve muhabbetlerimi gönderiyorum gozlerinizden öpüyorum.

 • ismet horadik demiş ki:

  Hocam kolay gelsin. programınıza katılmayı çok isterdim ancak maazeretim var. Ömür olursa bir sonraki programında bulunmak ümidiyle gözlerinden öpüyorum. Allaha emanet olunuz.

 • Aziz BAYŞAR demiş ki:

  Şair Hıfzı yı anma proğramları düzenlemek tabiki çok güzel,ama bu proğramı yapmakta çok geç kalınmış tır. Çünkü hıfzı nın yeğenlerinde yaşayan iki efsaneyi kayıp ettikten sonra bu proğramı yapmak çok geç kalınmış bir proğram olarak görüyorum. Katılımcılar gerçekte ne kadar anlata bilirler.

  • admin demiş ki:

   Biz onu anmayı Kağızmanlı ve edebiyatçı olarak kendimize görev sayıyoruz. Ailesinden olanlar da bize destek olmayı kendilerine görev sayıp destek olsunlar. Hıfzı’nın adını ve eserlerini yaşatalım.

 • Öğretmen Fikret TURAN (Kağızman Şair Hıfzı İlkokulu eski Müdürü) demiş ki:

  Şair Hıfzı programını düzenleyen siz emektarların hepsini ayrı ayrı tebrik ederim. Gönül isterdi ki katılalım ama şartlarımız uymadı.
  Size teşekkür ederken Hıfzı’nın Şiir kitabını çıkaran
  (Rahmetli )Emekli Öğretmen Mustafa TURAN’a ve araştırmacı yazar- şair Sait KÜÇÜK ‘ü yad ederken. Kağızman Kesikköprü İlkokulunun adını Şair Hıfzı İlkokulu olarak değiştirme teklifini sunan ve Hıfzı’yı resmen okul adında ölümsüzleştiren Mustafa TURAN’ı rahmetle anıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir