Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Arşiv

Projelerimiz

Özeti Kabul Edilen Bildiriler

ÖLÜMÜNÜN 100. YILINDA KAĞIZMANLI HIFZI ULUSLARARASI SEMPOZYUMU için gönderilen bildirilerden Sempozyum Bilim Kurulu Tarafından Özeti Kabul Edilen Bildiriler aşağıdaki listede ilan edilmiştir.

Sempozyuma ilgi gösteren tüm akademisyen, yazar, şair, uzman ve halk bilimi araştırmacılarına teşekkür ederiz.

Kabul Edilen Bildiriler Listesini PDF olarak indirmek için tıklayınız.

KAĞIZMANLI HIFZI’YI ANMA PROGRAMI


Kağızman’ı işgal eden Rus birliklerinin Kurtuluş Savaşı yıllarında geri çekildiği dönemde şehit edilişinin 99. yıl dönümünde büyük ozan Kağızmanlı Hıfzı’yı İstanbul ve Kağızman’da yapılacak iki ayrı programla anıyoruz.

1893 yılında Kağızman’da doğmuş, küçük yaşlardan itibaren çok ustaca şiirler söylemiş ve özellikle Sefil Baykuş ağıtı ile edebiyatımızda çok önemli bir yer edinmiş olan Kağızmanlı Hıfzı’yı ölüm yıl dönümünde iki ayrı törenle anıyoruz. Kağızman’ı işgal eden Rusların Kurtuluş Savaşı yıllarında geri çekildiği dönemde 8 Nisan 1918 günü yaralanan ve 9 Nisan 1918’de şehit düşen büyük ozan Kağızmanlı Hıfzı’yı şehit edilişinin 99. yıl dönümünde İstanbul ve Kağızman’da yapılacak iki ayrı programla anacağız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ile Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneğinin işbirliğiyle hazırlanan ilk anma programı 5 Mart 2017 Pazar günü saat 14.30’da İstanbul Fatih’teki Ali Emiri Kültür Merkezi salonunda yapılacak.

Programda halk müziği sanatçısı, halk edebiyatı araştırmacısı ve MESAM Yönetim Kurulu Üyesi Recep Ergül, gazetemizin genel yayın yönetmeni gazeteci yazar Bican Veysel Yıldız ve halk edebiyatı araştırmacısı gazeteci yazar Ahmet Özdemir tarafından Hıfzı’nın hayatı, sanatı, kişiliği ve şiirlerinin Türk edebiyatındaki yeri anlatılacak.
Kağızmanlı ozanlar Mahmut Işık, Mustafa Aladağ ve Mahmut Kağızmanlı tarafından Hıfzı’nın türküleri söylenecek. Recep Ergül de kendi bestelediği Hıfzı türkülerini yorumlayacak.

5 Mart 2017 Pazar günü İstanbul Fatih’teki Ali Emiri Kültür Merkezi salonunda yapılacak KAĞIZMANLI HIFZI’YI ANMA PROGRAMI’na Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN da teşrif edecekler. Bakan Arslan, davetlilere Hıfzı ve Kağızman ile ilgili duygu ve düşüncelerini anlatan bir selamlama konuşması yapacak.

Programa Kağızman Belediye Başkanı Nevzat Yıldız, Kağızman Kaymakamı Ercan Öter de katılacaklar ve birer selamlama konuşması yapacaklar.
Programa İstanbul’da yaşayan Kağızmanlılar dışında her şehirden Kağızmanlılar davet edildi. Tüm hemşerilerimizin katılımı bekleniyor.

İkinci program, 9 Nisan 1918’de şehit düşen Kağızmanlı Hıfzı’nın şehit edildiği günün yıl dönümünde 9 Nisan 2017 Pazar günü, protokol ve katılımcıların Kağızman Şehitler Mezarlığı’nda Hıfzı’nın kabrini ziyaretinin ardından saat 14.00’te Kağızman Halk Eğitimi Merkezi konferans salonunda yapılacak.
Kağızman’daki programda Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Bican Veysel Yıldız ve halk edebiyatı araştırmacısı Sait Küçük tarafından Hıfzı’nın hayatı, sanatı ve kişiliği anlatılacak. Ardından Kağızmanlı ozanlar Mahmut Işık, Mustafa Aladağ, Mahmut Kağızmanlı ve Turgut Turani tarafından Hıfzı’nın türküleri söylenecek. Fahrettin Çolak, Hıfzı türkülerini seslendirecek. Ayrıca Kağızmanlı şairler Cemil Dur, Hüseyin Çiftçi, Hikmet Aksu, Abdurrahman Tepe, Yaşar Kırlı, Rafet Yalçın, Emre Durdi, Mustafa Balta, Mehmet Tekbaşoğlu birer şiir okuyacaklar.
Programda Kağızman Kaymakamı Ercan Öter ve Kağızman Belediye Başkanı Nevzat Yıldız birer konuşma yapacaklar. Programda Hıfzı’nın torunlarından Kağızman İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Bayşar’ın da büyük şairin ailesinden biri olarak bir konuşma yapması bekleniyor.

Ali Emiri Kültür Merkezi’ne Metro ile gidilebiliyor. Metro ile gelecek olanların Fatih-Emniyet durağında inmeleri gerekiyor.

SEYFETTİN KURT, DENİZGÖLÜ ORTAOKULU’NA SPONSOR OLDU

Özdoğuş İnşaat Metal Limited Şirketi’nin sahibi hemşehrimiz Seyfettin KURT, Denizgölü Köyü Ortaokulu’ndaki tüm öğrencilerin kitaplarını hediye edecek.
Merkezi İstanbul Ümraniye’de bulunan Kars Kağızman Denizgölü KÖyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin başkanlığını da yürüten Seyfettin KURT, dernek başkanımız Bican Veysel Yıldız’ı arayarak, Yazarlar Köylerde Projesi kapsamında kendi köylerindeki ortaokulun tüm öğrencilerine ve öğretmenlerine hediye edilecek kitapların bütün masraflarını kendisinin karşılamak istediğini belirtti.
Seyfettin KURT, daha önce de Denizgölü Köyü İlkokulu’nun anasınıfı ve kütüphanesinin kurulmasına ve donanımına katkıda bulunmuştu.
Gurbetten sılaya sevgilerini çocuklara kitap göndererek somutlaştıran hemşehrilerimize katkılarından dolayı derneğimiz ve Kağızmanlılar adına teşekkür ediyoruz.
Kağızmanlı derneklerinin yöneticileri başta olmak üzere tüm Kağızmanlılar’dan ve Kağızman’ı sevenlerden de aynı duyarlılığı bekliyoruz.
İletişim için
Bican Veysel Yıldız: 0532 410 29 26
Hüseyin Çiftçi: 0535 418 77 17
Hilmi Alıcı: 0533 354 30 48

HASAN TOKUCU, ÇEPERLİ KÖYÜ ÇOCUKLARINA YAZARINDAN İMZALI KİTAP YOLLUYOR

Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Ziraat Mühendisi Hasan TOKUCU, Çeperli Köyü İlkokulu’ndaki tüm öğrencilere Yazarlar Köylerde projemizde hediye edilecek ve yazarlarca imzalanacak kitapların giderlerini karşıladı.
Yazarlar Köylerde projemizde Çeperli köyümüzdeki çocuklarımıza hediye edilecek ve yazarları tarafından imzalanacak kitapların tüm giderlerini karşılayan değerli yönetim kurulu üyemiz Hasan TOKUCU’ya desteğinden dolayı derneğimiz ve Kağızmanlılar adına teşekkür ediyoruz.
Başta Hasan Bey’in kardeşleri Sevinç, Meltem, Erkan TOKUCU ve TOKUCU ailesinin diğer fertleri olmak üzere tüm Kağızmanlı’lardan ve Kağızman’ı sevenlerden aynı duyarlılığı bekliyoruz.
Bizim gayretimiz ve sizlerin desteği ile ulaşamadığımız köyümüz kalmasın.
HAYDİ KAĞIZMANLILAR, BİRAZ DAHA DESTEK BEKLİYORUZ.

Projeye destek ve bilgi edinmek için iletişim:
Bican Veysel Yıldız: 0532 410 29 26
Hüseyin Çiftçi: 0535 418 77 17
Hilmi Alıcı: 0533 354 3

KOTAN KARDEŞLER 3 OKULA BİRDEN SPONSOR OLDU

Her çalışmamızda olduğu gibi Yazarlar Köylerde Projemize de Nail Kotan ve kardeşlerinden büyük destek geldi. Sayın Nail Kotan ve kardeşleri Coşkun, Akın, İsmail ve Metin KOTAN, Çallı (Har) köyüne bağlı Çallı İlkokulu, Çallı Bayam İlkokulu ve Aşağı Çallı Afetevleri İlkokulu’ndaki tüm öğrencilerin kitaplarını hediye edeceklerini bildirdiler.
Kendi köylerindeki ve komşu köydeki üç okulun öğrencileri için Yazarlar Okullarda projemizde öğrencilere hediye edilecek ve yazarlara imzalatılacak kitapların tümünün giderlerini karşıladılar. Daha önce de Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin ve değişik sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına sağladığı katkılarıyla, takdir toplayan hemşehrilerimize bu büyük desteklerinden dolayı derneğimiz ve Kağızmanlılar adına teşekkür ediyoruz.

Diğer tüm iş adamı hemşehrilerimizden de aynı duyarlılığı bekliyoruz.
Projeye destek ve bilgi edinmek için iletişim:
Veysel Yıldız:0532 4102926
Hüseyin Çiftçi:0535 4187717
Hilmi Alıcı:0533 3543048

CENGİZ CÜCÜ MEZUN OLDUĞU OKULU UNUTMADI

Kağızman’ın eski belediye başkanlarından Kazım Cücü’nün oğullarından Petrol Mühendisi Cengiz CÜCÜ, kendisinin mezun olduğu Kağızman Merkez Atatürk Ortaokulu’ndan dört sınıfın öğrencilerine
Yazarlar Köylerde projemizde hediye edilecek ve yazarlarca imzalanacak kitapların giderlerini karşılayacak.
Yazarlar Köylerde projemizde Kağızman ve Kars merkezde bulunan okullarda da etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu etkinlikler çerçevesinde ziyaret ettiğimiz okullardaki öğrencilere yazarları tarafından imzalanacak kitapları isteyen hemşehrilerimiz çocuklara hediye ediyorlar. Sayın Cengiz CÜCÜ de bu çalışmamızı öğrenince bizi arayarak kendisinin mezun olduğu eski Atatürk İlkokulu, şimdiki Atatürk Ortaokulu’ndan öğrencilere kitap hediye etmek istediğini bildirdi. Dernek yönetimi için çok özel bir yeri olan Cengiz ağabeyimize ve eşi Hanımefendiye bu anlamlı desteğinden dolayı derneğimiz ve Kağızmanlılar adına teşekkür ediyoruz.
Başta Cücü ailesinin diğer fertleri olmak üzere tüm Kağızmanlılardan ve Kağızman’ı sevenlerden aynı duyarlılığı bekliyoruz.
Projeye destek ve bilgi edinmek için iletişim:
Bican Veysel Yıldız: 0532 410 29 26
Hüseyin Çiftçi: 0535 418 77 17
Hilmi Alıcı: 0533 354 30 48

İZMİR’DEN İLK ADIMI YUNUS DAL ATTI

YAZARLAR KÖYLERDE projesi için Kağızman ve İstanbul dışındaki hemşehrilerimizden de destek gelmeye devam ediyor. İzmir’de yaşayan hemşehrilerimizden ilk adımı Yunus DAL attı.
Yazarlar Köylerde projemizde Kümbet Mahallemizdeki 1 Ekim İlkokulu’ndaki üç sınıfın öğrencilerine hediye edilecek kitapların sponsorluğunu Kümbet mahallesi eşrafından merhum Murat Dal’ın oğullarından Yunus DAL, eşi ve kızı üstlendi. Kağızman’ın en genç ressamlarından Berna DAL’ın babasının memleketindeki okula desteği, genç hemşehrilerimizin memlekete ve eğitime duyarlılığı açısından bizleri ayrıca sevindirdi.
Kendisinin de ilkokulu okuduğu okulun üç sınıfındaki öğrencilere yazarlarca imzalanacak kitapların masraflarını kendisinin karşılayacağını söyleyen Yunus DAL, ayrıca başka eğitim gönüllülerinin de projeye destek olması için gayret göstereceğini de bildirdi.
Hemşehrimizi bu vefalı davranışından dolayı tebrik ediyor, derneğimiz ve Kağızmanlılar adına kendisine teşekkür ediyoruz.
Aynı duyarlılığı Merhum Murat Dal amcamızın diğer oğullarından, torunlarından ve İzmir’deki tüm Kağızmanlılar’dan da bekliyoruz.
Projeye destek ve bilgi edinmek için iletişim:
Bican Veysel Yıldız: 0532 410 29 26
Hüseyin Çiftçi: 0535 418 77 17
Hilmi Alıcı: 0533 354 30 48

76’LIK DELİKANLI NURETTİN ALADAĞ DA BİZİMLE

Yazarlar Köylerde projemizde Çaybük(Bastem) Köyü Şehit Yarbay Reşit Bey İlkokulu öğrencilerine hediye edilecek kitapların sponsorluğunu köy eşrafından Nurettin ALADAĞ üstlendi.
76 yaşındaki hemşehrimiz Nurettin ALADAĞ, derneğimizin Maltepe’deki merkezine gelerek YAZARLAR KÖYLERDE projemiz için destek vermek istediğini ve Çaybük köyünde bulunan Şehit Yarbay Reşit Bey İlkokulu’ndaki tüm öğrencilerin yazarlarca imzalanacak kitaplarını kendisinin hediye edeceğini söyledi. Aslen Çaybük köyünden olan değerli hemşehrimiz, kırk yıl Almanya’da kaldıktan sonra İstanbul’a yerleşmiş. Kağızman’a ve Kağızmanlı’lara yararı olacak her çalışmanın gönüllü destekçisi olmak istediğini söyleyen Nurettin ALADAĞ’ın heyecanı dernekteki tüm arkadaşlarımızı duygulandırdı ve heyecanlandırdı. Dernek başkanımız Bican Veysel YILDIZ, bağış sonrası konuşmasında, “Nurettin amcamızın kendi köyündeki çocukların tümüne hediye edilecek kitapların masraflarını yüklenmesi elbette çok güzel ve anlamlı bir davranış. Fakat onun heyecanı ve gayreti bizim için her türlü maddî destekten daha değerli. Bizim dernek yönetimi olarak aylardan beri yürüttüğümüz çalışmadan yorgunluk duymamamızın asıl sebebi bu. Bizi anlayan ve destekleyen hemşehrilerimizin varlığını bilmek motivasyonumuzu artırıyor. Nurettin amcadan daha çok okumuş ve daha genç birçok hemşehrimize örnek olacak bir davranıştır bu.”
Saygıdeğer büyüğümüze bu vefalı davranışından dolayı kutluyor, derneğimiz ve Kağızmanlılar adına kendisine teşekkür ediyoruz.
Aynı duyarlılığı tüm Kağızmanlılar’dan da bekliyoruz.
Projeye destek ve bilgi edinmek için iletişim:
Bican Veysel Yıldız: 0532 410 29 26
Hüseyin Çiftçi: 0535 418 77 17
Hilmi Alıcı: 0533 354 30 48

SABAHATTİN SÖNMEZ’DEN OĞLUNA İLGİNÇ JEST

Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği’nin ortak çalışması Yazarlar Köylerde projemize destek olan Kağızmanlı işadamı Sabahattin SÖNMEZ, oğlunun okumakta olduğu Atatürk Ortaokulu’ndan beş sınıfa sponsor oldu.
Derneğimizi telefonla arayan Sabahattin SÖNMEZ, oğlunun okulunu tercih ederek hem bize, hem oğluna ve onun arkadaşlarına ilginç bir jest yaparak bir taşla iki kuş vurmuş oldu. Atatürk Ortaokulu’ndaki beş sınıfın öğrencileri için Yazarlar Okullarda projemizde öğrencilere hediye edilecek ve yazarlarca imzalanacak kitapların giderlerini karşılayacak.
Değerli hemşehrimize bu anlamlı desteğinden dolayı derneğimiz ve Kağızmanlılar adına teşekkür ediyoruz.
Tüm Kağızmanlı iş adamlarından ve Kağızman’ı sevenlerden de aynı duyarlılığı bekliyoruz.
Projeye destek ve bilgi edinmek için iletişim:
Bican Veysel Yıldız: 0532 410 29 26
Hüseyin Çiftçi: 0535 418 77 17
Hilmi Alıcı: 0533 354 30 48

KAĞIZMAN’DAKİ OKULLARA 5.000 KİTAP YOLLADIK

Kağızmanlılar Kültür ve yardımlaşma Derneği adına Kağızman’daki köy ve merkez okullarının okul kütüphanelerine 5.000 kitap, 50.000 test, yaklaşık 10.000 sınav kitapçığı ve bir miktar defter yolladık. Kitap ve diğer yayınları götüren aracı bugün derneğimizin önünden uğurladık.
Derneğimizin düzenlediği Yazarlar Köylerde projesinde Kağızman’daki okullarda öğrencilerimizle sohbet edecek ve kitaplarını imzalayacak Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği üyesi yazarların yazdığı ve Kağızmanlı hemşehrilerimiz tarafından alınıp öğrencilere hediye edilecek kitaplar da bu hafta yollanacak.
Derneğimizin Maltepe’deki merkezinde yapılan uğurlama programında bir konuşma yapan dernek başkanımız Bican Veysel Yıldız, şunları söyledi: “İnsan için biri doğduğu, biri doyduğu yer olmak üzere iki memleket vardır. Biz zorunlu olarak Kağızman dışında yaşamak zorunda kalmış olabiliriz. Ekmeğimizin peşinden buralara gelmek ve burada, karnımızın doyduğu yerde yaşamak hepimiz için bir haktır. Doyduğumuz yerde yaşamak ne kadar hak ise doğduğumuz yeri unutmamak da o kadar görevdir. Bu yüzden Kağızman bizim için her zaman çok özel bir yerdir. Kağızman’a ve Kağızmanlı’ya hizmet etmek, bizim için çok önemli bir sorumluluktur. Özellikle eğitim, kültür ve sanat alanındaki çalışmalarımızın merkezinde Kağızmanlı çocuklar ve gençler var olmalıdır.
Bugün yolladığımız kitaplar okul kütüphaneleri için. Yarın ve gelecek hafta da çocuklara hediye ettiğimiz kitapları yollayacağız. 2-6 Haziran 2014 tarihleri arasında da yazar arkadaşlarımızla Kağızman’daki köy ve merkez okullarında öğrencilerle yazarları buluşturacağız. Böyle bir çalışma Türkiye’de ilk kez düzenleniyor. Bu yüzden bu çalışmamız Kağızman’ın tanıtımına da katkı sağlayacaktır.
ARAS KARGO EKİBİ[/caption]Kitapların Kağızman’a ulaştırılmasını üstlenen Aras Kargo yöneticilerine ve özellikle Sayın Canpolat Aras’a; bu yoğun ve yorucu çalışmanın yükünü taşıyan Hüseyin Çiftçi, İhsan Uğurlu, Hilmi Alıcı ve Nail Kotan başta olmak üzere hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Öğrencilere hediye edilecek kitapların sponsorluğunu üstlenen Av. Cesim Parlak, Tekin ARAS, Cemil ÇAKMAK, Nail KOTAN, Akın KOTAN, Coşkun KOTAN, Alican ÖZTÜRK, Havva ÖZTÜRK ASLAN, Hikmet ÇEVİK, Okan ARSLAN, Nurettin ALADAĞ, Cesim ÇELİK, Mehmet Ali AYDEMİR, Mehmet Zakir KELEŞ, Mehmet BİNGÖL; Hasan TOKUCU, Fatih NURAY, Ali ALICI, Akın ÇİFTÇİ, Sabahattin SÖNMEZ, Cemil ÇAKMAK, Serkan GÜNEŞ, Hüseyin ÇİFTÇİ, Hilmi ALICI, İhsan UĞURLU ve Aşık Mustafa ALADAĞ’a derneğimiz adına şükranlarımı sunuyorum.
Daha sonra Prof. Dr. Oktay Belli bir konuşma yaptı ve yapılan çalışmanın ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak dernek yönetimini ve katkı sağlayanları kutladı.
Projeye destek olmak ve bilgi edinmek için iletişim:
Bican Veysel Yıldız: 0532 410 29 26
Hüseyin Çiftçi: 0535 418 77 17
Hilmi Alıcı: 0533 354 30 48