Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Arşiv

Kağızman Tarihinde Bugün

SABAHATTİN SÖNMEZ’DEN OĞLUNA İLGİNÇ JEST

Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği’nin ortak çalışması Yazarlar Köylerde projemize destek olan Kağızmanlı işadamı Sabahattin SÖNMEZ, oğlunun okumakta olduğu Atatürk Ortaokulu’ndan beş sınıfa sponsor oldu.
Derneğimizi telefonla arayan Sabahattin SÖNMEZ, oğlunun okulunu tercih ederek hem bize, hem oğluna ve onun arkadaşlarına ilginç bir jest yaparak bir taşla iki kuş vurmuş oldu. Atatürk Ortaokulu’ndaki beş sınıfın öğrencileri için Yazarlar Okullarda projemizde öğrencilere hediye edilecek ve yazarlarca imzalanacak kitapların giderlerini karşılayacak.
Değerli hemşehrimize bu anlamlı desteğinden dolayı derneğimiz ve Kağızmanlılar adına teşekkür ediyoruz.
Tüm Kağızmanlı iş adamlarından ve Kağızman’ı sevenlerden de aynı duyarlılığı bekliyoruz.
Projeye destek ve bilgi edinmek için iletişim:
Bican Veysel Yıldız: 0532 410 29 26
Hüseyin Çiftçi: 0535 418 77 17
Hilmi Alıcı: 0533 354 30 48

KAĞIZMAN’DAKİ OKULLARA 5.000 KİTAP YOLLADIK

Kağızmanlılar Kültür ve yardımlaşma Derneği adına Kağızman’daki köy ve merkez okullarının okul kütüphanelerine 5.000 kitap, 50.000 test, yaklaşık 10.000 sınav kitapçığı ve bir miktar defter yolladık. Kitap ve diğer yayınları götüren aracı bugün derneğimizin önünden uğurladık.
Derneğimizin düzenlediği Yazarlar Köylerde projesinde Kağızman’daki okullarda öğrencilerimizle sohbet edecek ve kitaplarını imzalayacak Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği üyesi yazarların yazdığı ve Kağızmanlı hemşehrilerimiz tarafından alınıp öğrencilere hediye edilecek kitaplar da bu hafta yollanacak.
Derneğimizin Maltepe’deki merkezinde yapılan uğurlama programında bir konuşma yapan dernek başkanımız Bican Veysel Yıldız, şunları söyledi: “İnsan için biri doğduğu, biri doyduğu yer olmak üzere iki memleket vardır. Biz zorunlu olarak Kağızman dışında yaşamak zorunda kalmış olabiliriz. Ekmeğimizin peşinden buralara gelmek ve burada, karnımızın doyduğu yerde yaşamak hepimiz için bir haktır. Doyduğumuz yerde yaşamak ne kadar hak ise doğduğumuz yeri unutmamak da o kadar görevdir. Bu yüzden Kağızman bizim için her zaman çok özel bir yerdir. Kağızman’a ve Kağızmanlı’ya hizmet etmek, bizim için çok önemli bir sorumluluktur. Özellikle eğitim, kültür ve sanat alanındaki çalışmalarımızın merkezinde Kağızmanlı çocuklar ve gençler var olmalıdır.
Bugün yolladığımız kitaplar okul kütüphaneleri için. Yarın ve gelecek hafta da çocuklara hediye ettiğimiz kitapları yollayacağız. 2-6 Haziran 2014 tarihleri arasında da yazar arkadaşlarımızla Kağızman’daki köy ve merkez okullarında öğrencilerle yazarları buluşturacağız. Böyle bir çalışma Türkiye’de ilk kez düzenleniyor. Bu yüzden bu çalışmamız Kağızman’ın tanıtımına da katkı sağlayacaktır.
ARAS KARGO EKİBİ[/caption]Kitapların Kağızman’a ulaştırılmasını üstlenen Aras Kargo yöneticilerine ve özellikle Sayın Canpolat Aras’a; bu yoğun ve yorucu çalışmanın yükünü taşıyan Hüseyin Çiftçi, İhsan Uğurlu, Hilmi Alıcı ve Nail Kotan başta olmak üzere hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Öğrencilere hediye edilecek kitapların sponsorluğunu üstlenen Av. Cesim Parlak, Tekin ARAS, Cemil ÇAKMAK, Nail KOTAN, Akın KOTAN, Coşkun KOTAN, Alican ÖZTÜRK, Havva ÖZTÜRK ASLAN, Hikmet ÇEVİK, Okan ARSLAN, Nurettin ALADAĞ, Cesim ÇELİK, Mehmet Ali AYDEMİR, Mehmet Zakir KELEŞ, Mehmet BİNGÖL; Hasan TOKUCU, Fatih NURAY, Ali ALICI, Akın ÇİFTÇİ, Sabahattin SÖNMEZ, Cemil ÇAKMAK, Serkan GÜNEŞ, Hüseyin ÇİFTÇİ, Hilmi ALICI, İhsan UĞURLU ve Aşık Mustafa ALADAĞ’a derneğimiz adına şükranlarımı sunuyorum.
Daha sonra Prof. Dr. Oktay Belli bir konuşma yaptı ve yapılan çalışmanın ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak dernek yönetimini ve katkı sağlayanları kutladı.
Projeye destek olmak ve bilgi edinmek için iletişim:
Bican Veysel Yıldız: 0532 410 29 26
Hüseyin Çiftçi: 0535 418 77 17
Hilmi Alıcı: 0533 354 30 48


YAZARLAR KÖYLERDE PROJEMİZ TÜRKİYE’DE BİR İLK OLACAK

kahvaltı-6

kahvaltı-17

Kağızmanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği ve Kağızman Kaymakamlığı ile Kağızman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün işbirliği ile organize ettiğimiz YAZARLAR KÖYLERDE projesi için çalışmalarımızı hızlandırdık. İstanbul’dan gelecek bir grup yazar, Kağızman’daki merkez ve köy okullarında söyleşiler yapacak, imza programlarına katılacaklar. Her öğrencimize yazarından imzalı kitap hediye etmeyi planladığımız projemizle Türkiye’de ilk kez geçtiğimiz yaz Çayarası (Zeraphane) köyümüzde dernek başkanımız Bican Veysel Yıldız ve başkan yardımcımız Hilmi Alıcı’nın katılımıyla gerçekleşmiş olan yazarların köy çocukları ile köyde buluşması, bir ilçenin tüm okullarını kapsayacak yaygın bir şekilde uygulanmış olacak.
Kağızman İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden öğrencilerin okullara göre dağılımı listeleri derneğimize ulaştı. Daha önce yaptığımız genişletilmiş divan toplantısında dernek yönetim kurulu ile danışma kurulu üyelerimizin aldıkları ortak karar uyarınca yazarlara imzalatılacak kitapları bazı okulların öğrencilerine Kağızmanlı arkadaşlarımız hediye edecekler.
Şu ana kadar köylerinin ve mahallelerinin okullarındaki tüm öğrencilerin kitaplarını üstleneceklerini belirten arkadaşlarımız ve sponsor olacakları okullar şunlar:
Tekin ARAS – Akçay Köprübaşı İlkokulu
Av. Cesim PARLAK- Günindi Köyü İlkokulu (Kers)
Av. Cesim PARLAK- Günindi Köyü Ortaokulu
Av. Cesim PARLAK- Günindi Aras İlkokulu
Cemil ÇAKMAK – Kozlu Köyü İlkokulu
Nail KOTAN – Çallı (Har) Köyü İlkokulu
Akın KOTAN – Çallı Bayam İlkokulu
Yard.Doç.Dr. Alican ÖZTÜRK – Camuşlu Şair İsmail Cemal Turan İlkokulu
Havva ÖZTÜRK ASLAN – Camuşlu Pınargöze İlkokulu
Coşkun KOTAN – Aşağı Çallı (Har) Afet Evleri İlkokulu
Hikmet ÇEVİK – Kağızman İmam Hatip Ortaokulu
Okan ARSLAN – Bulanık Köyü İlkokulu
Nurettin ALADAĞ – Çaybük(Bastem) Şehit Yarbay Reşit Bey İlkokulu
Bican Veysel YILDIZ – Kozlu Köyü Ortaokulu
Cesim ÇELİK ve Mehmet Ali AYDEMİR – Akçay Köyü İlkokulu
Mehmet Zakir KELEŞ – Haznedar Mah. 100.Yıl İlkokulu
Mehmet BİNGÖL – Esenkır (Todan) İlkokulu

Birer sınıfın öğrencilerinin kitaplarını üstleneceklerini belirten arkadaşlarımız şunlar:
Prof. Dr. Fatih NURAY
Ali ALICI
Akın ÇİFTÇİ

kahvaltı-1

PROF. DR. FATİH NURAY’DAN PROJEMİZE KATKI

Prof.-Dr.-Fatih-NURAY-1Yazarlar Köylerde projemize bir destek de Afyon Kocatepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı hemşehrimiz Prof. Dr. Fatih NURAY’dan geldi. Merkez Atatürk İlkokulu’ndaki bir sınıfın kitaplarını hediye edecek.
Prof. Dr. Fatih NURAY’a bu desteğinden dolayı derneğimiz ve Kağızmanlılar adına teşekkür ediyoruz.

Projeye destek ve bilgi edinmek için iletişim:
Bican Veysel Yıldız: 0532 410 29 26
Hüseyin Çiftçi: 0535 418 77 17
Hilmi Alıcı: 0533 354 30 48